ANime
Anime je označení animovaných filmů a seriálů, které jsou kresleny japonským stylem manga. Anime je zvykem dělit na TV serialy, OVA (Original Animated Video) seriály a filmy. Anime pochází z Japonska, kde je také zdaleka nejrozšířenější, a vyznačuje se charakteristickým stylem kresby postav a pozadí.
Anime pokrývá širokou škálu žanrů, od akčních seriálů přes detektivky až po psychologická dramata. Anime se obvykle vysílá v televizi, distribuuje na DVD nebo publikuje jako videohry. Anime bývá často ovlivněno nebo přímo inspirováno japonskými komiksy manga, nebo občas naopak takové komiksy inspiruje. Občas bývá anime také adaptováno do podoby hraných filmů. Anime produkuje řada japonských animátorských studií, mezi nejznámnější patří studio Ghibli nebo Gainax.
V česku mezi nejznámnější představitele anime určeného pro děti patří například seriál Pokémon nebo film Cesta do fantazie. Z hlediska západní kulturní kultury se může jevit jako překvapivé, že řada japonských animovaných filmů je zaměřena spíše na dospělé diváky. Dospělí fanoušci tohoto žánru pokládají za reprezentativní např. tituly jako Hrob světlušek, Ghost in the Shell, Neon Genesis Evangelion, Princezna Mononoke, Vampire Hunter D nebo Akira.
O anime se někdy mluví jako o japanimaci, ačkoliv toto označení se již přestalo používat. Slovo japanimace zažilo svůj vrchol během 70. a 80.let 20.století, kdy bylo běžně používáno v první a druhé vlně anime příznivců. Tato zlatá éra skončila před druhou polovinou 90.let 20.století. Výraz je v dnešní době vnímán spíše v nostalgickém kontextu. V Japonsku pak označuje domácí animovanou tvorbu. Od té doby, co anime, popř. animéšon, popisuje všechny možné druhy animace, je japanimace využívána k odlišování japonských děl od tvorby zbytku světa.
V evropských zemích poslední dobou slovo anime často zahrnuje též pojem manga. Tento zvyk může pramenit z japonského užití: V Japonsku nabývá manga významu animace i komiksu (ačkoli použití slova manga pro animaci je většinou příznakem 'nefanouška'). Mezi českými fanoušky má obvykle manga přísnější význam "japonského komiksu".
Anime je širokou paletou uměleckých stylů. Liší se v podstatě odumělce od umělci nebo studio od studia. Jejich typickými rysy jsou většinou propracované hudební kulisy a postavy stylizované v rozmanitých scénách a příbězích, zaměřené na širší publikum.
Žánry
V anime existuje mnoho žánrových podkategorií, jejichž náplní může být akce, dobrodružství, příběhy pro děti, komedie, drama, erotika (hentai), fantasy, magie, horror či science fiction.
Většina anime je kombinací několika žánrů, stejně jako témat. Je tedy těžké přiřadit titul pouze k jednomu žánru. Pořad se může na první pohled jevit jako dílo s jednoduchou zápletkou, ale jeho součástí může být daleko hlubší dějová linie nebo vývoj postav. Například u akčních anime není neobvyklé, pokud se dotýkají takových témat jako je romance, humor či společenská kritika. Stejně tak některé romance jdou ruku v ruce s akčními prvky nebo násilím.
Hlavní anime směry:
* Bishójo
o japonsky bishójo znamená 'pěkná dívka'. Termín tak může být užit na anime, ve které vystupuje hezká dívka.
o například Sailor Moon, Magic Knights Rayearth, Kodomo no Omocha, Slayers, Fushigi Yuugi, Vision of Escaflowne (fantasy), Zetsuai, Hana Yori Dango (romantický), Shoujo Kakumei Utena (art), Haibane renmei (drama, art)
* Bišónen
o Anime akčně nebo sportovně zaměřené, popř. anime žánru Rabukome. Mimo jiné označení pro anime s pěknými hochy (většinou CLAMP tvorba).
o například Naruto, Bleach, Prince of Tennis, Hikaru no Go (sportovní), Fushigi Yuugi, Ouran High School Host Club (komedie)
* Ecchi
o Odvozeno z japonské výslovnosti písmena 'H', počátku slova 'Hentai'. Název znamená něco jako 'obscénní sexualita'. Obsahuje lehký sexuální humor a fan servis.
o například Love Hina, He Is My Master
* Hentai
o Hentai je označení pro anime s erotickou nebo pornografickou tématikou.However, in Japan the term used to refer to the same material is typically Poruno or Ero
o například La Blue Girl
* Josei
o Japonský výraz pro 'mladou ženu'. Anime zaměřené na mladé ženy. Je jedno z nejvzácnějších typů anime.
o například NANA
* Kodomo
o Japonský výraz pro 'dítě'. Určeno pro malé děti.
o například Hello Kitty, Keropi, Panda-Z, Kodomo no Omocha, Doraemon
* Mecha
o Anime s gigantnickými roboty.
o například série Gundam, Neon Genesis Evangelion
* Moé
o Obsahuje postavy, které jsou extrémě aktivní nebo roztomilé. Poslední dobou anime zažívá moé trend.
o například Akazukin Chacha, Ichigo Mashimaro, Magical Girl Lyrical Nanoha
* Seinen
o Anime pro dospívající nebo mladé chlapce.
o například Oh My Goddess!, Outlaw Star, Cowboy Bebop
* Sentai/Super Sentai
o Doslova "bojjící tým". Zahrnuje jakékoliv dílo, ve kterém se objevuje tým superhrdinů.
o například Cyborg 009
* Shójo
o V češtině 'mladá slečna' nebo 'holčička'. Žánr je určen na dívky.
o například Fruits Basket
o Mahó shójo
+ Podkategorie shójo, jejichž náplní jsou příběhy o magicky nadaných dívkách
+ Sailor Moon, Magic Knights Rayearth
* Shónen
o česky 'chlapci', shónen je podobný žánru seinen, ale je zaměřený na mladší ročníky.
o například Naruto, Bleach, Dragon Ball Z, Digimon, Prince of Tennis, Hikaru no Go
o Mahó shónen
+ Mužský ekvivalent Mahó Shójo.
+ například DNAngel
* Shójo-ai/Yuri
o Tento typ mangy má podobnou náplň jako Yaoi/Shounen Ai, jen je zaměřen na vztah dvou dívek a to většinou spíše na platonické úrovni (mluvíme o Shoujo Ai) než na sexuální (Yuri).
o například Shoujo Kakumei Utena, Card Captor Sakura, Maria-sama ga Miteru, Kashimashi ~Dívka potká dívku~
* Shónen-ai/Yaoi
o Japonský výraz pro 'chlapeckou lásku'. Anime je zaměřeno na sex (yaoi) nebo na vztah (shónen-ai) mezi dvěma muži/chlapci. Termín "Shónen-ai" je vyřazován z japonského jazyka kvůli jeho postrannímu významu - efebofilie - a je nahrazován slovní vazbou Boy's Love (BL), tj. chlapecká láska.
o například Loveless, Gravitation, Zetsuai